Hikayemiz

SBS Bilimsel Bio Çözümler'in uluslararası alanlardaki başarı yolculuğu, gıda yüksek mühendisi bir annenin arıcılık sektöründeki Ar-Ge ve Kalite Direktörlüğü görevi sırasında oğlunun hayatını etkileyen bir bağışıklık problemine çözüm arayışıyla başladı. Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, bilimsel literatür taramaları sonucunda o dönemlerde Türkiye'de adı da değeri de pek bilinmeyen ve üretilmeyen propolis ve arı sütünü keşfetmesiyle umut ışığı buldu.

Türkiye'de üretilmeyen propolis ve arı sütü, yurtdışından ithal ediliyordu. Bu ürünlerin kalitesine güvenmeyen Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, öncelikle oğlu için kendisi propolis ve arı sütü üretmeye karar verdi. Eşi, Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı ile, bu ürünleri üretmek için bir arıcı ile anlaştılar.

Ancak ham propolisin insan tüketimine uygun hale getirilmesi için özütlenmesi gerekiyordu. Arıcıdan temin edilen ham propolisi özütleyerek insan tüketimine uygun hale getirdikten sonra, 6 ay boyunca oğluna propolis özütü ve arı sütü vererek iyileştiğini gören Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, bu şifayı tüm annelere ulaştırma hayaliyle yola çıktı.

Böylece, Türkiye'nin ilk ve tek inovasyon ödüllü yerli propolis üreticisi olan SBS Bilimsel Bio Çözümler, Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Ziraat Yüksek Mühendisi Taylan Samancı ve Prof. Dr. Dilek Boyacıoğlu tarafından 2013 yılında Ar-Ge destekli KOSGEB projesi ile İTÜ Arı Teknokent’te kuruldu. Arıcılıkta adil ticaretin önemini benimseyen firma, Türkiye'de ilk kez uyguladığı "Sözleşmeli Arıcılık Modeli" ile yüksek kaliteli ve biyolojik değeri korunmuş Anadolu arı ürünleri üretimini sağlayarak bu modelin ilk kez uygulanmasına da öncülük etti.

Sözleşmeli Arıcılık Modeli ile üretilen ürünler, kovandan sofraya izlenebilir şekilde yüksek kalitede tüketicilere ulaştırılıyor. Arıcılar, en yüksek kalitede ürünler üretebilme hedefi ile kaliteye odaklanıyor ve en yüksek kazancı kendisi elde ediyor. Bu modelle birlikte, sözleşmeli arıcılar işletmelerini büyüterek daha çok üretiyor ve daha çok kovan sahibi oluyorlar. Artan kovan sayısı aynı zamanda arı kolonisi sayısının artmasına da olanak sağlarken, arıların tozlaşmadaki önemli etkisi de göz önünde bulundurulduğunda Dünya’daki tarım ve arıcılık faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine de katkıda bulunuyor.

SBS Bilimsel Bio Çözümler, her sözleşmeli arıcının üretim yapacağı arılığı ziyaret ederek uygunluğunu denetliyor, arıcılara eğitim ve ekipman desteği sağlıyor. Bugün, 10,500 metrekarelik tesisi, 200’ü aşkın uzman kadrosu, 5000 sözleşmeli arıcısı ve 550.000 arı kovanı varlığı ile Türkiye ve Avrupa’nın en büyük Arı ürünleri Ar-Ge ve İnovasyon merkezi olarak öne çıkıyor.

SBS Bilimsel Bio Çözümler, gıda, takviye edici gıda, cilt bakım ürünleri ve tıbbi cihaz kategorilerinde 100’ü aşkın ürününü, BEE’O, BEE’O UP ve BEE&YOU markaları ile tüketicileri ile buluşturmaktadır. Ayrıca, Özel Markalar için de Anadolu propolisi, arı sütü, ham bal, arı ekmeği, polen ve arı zehri içeren çeşitli formlarda ürünlerin üretimini ve aynı zamanda bu hammaddelerin toptan tedariğini de sağlamaktadır.

Bir annenin şifa arayışı ile doğan bu yolculuk, 30’u aşkın bilimsel çalışmaya öncülük eden, sürdürülebilirlik, güvenilirlik ve doğallık ilkelerine bağlılığı ile bilinen, ulusal ve uluslararası alanda sayısı 80’i aşkın ödüle layık görülmüş, katma değerli Anadolu arı ürünlerinin 37 ülkeye ihracatını sağlayan global bir markanın ilham verici hikayesi olarak başarı ile devam etmektedir.