SÜRTARDER Çalışmaları

SÜRTARDER; doğal dengeyi oluşturan zincirin halkalarında meydana gelen kopmalara yerelde ve yerinde müdahalede bulunmak amacıyla faaliyet gösteren bir sivil toplum kuruluşudur. Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı, Sürdürülebilir Tarım ve Ekoloji Derneği’nde Başkanlık görevini yürütmektedir.

Eğitimde Sağlık ve Gıda Okuryazarlığı Entegrasyon (ESEN) Projesi 

Sürdürülebilir Tarım ve Ekoloji Derneği (SÜRTARDER), beslenme okur yazarlığını hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yaygınlaştırma misyonu doğrultusunda, Türkiye Milli Eğitim Bakanlığı'nın desteğiyle hayata geçirilen Eğitimde Sağlık ve Gıda Okuryazarlığı Entegrasyon Projesi (ESEN) kapsamında, yarının liderlerini yetiştirmek ve gelecek kuşaklara sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazandırmak amacıyla kritik öğrenme dönemlerinde beslenme eğitimi sunmayı hedefliyor. ESEN Projesi'nin temel amacı, sağlık ve beslenme okur yazarlığının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak ve toplumun en değerli varlıkları olan çocukları ve gençleri kamusal sağlık savunucusu olarak eğitmektir. 

Bu amaçla, Sürdürülebilir Tarım ve Ekoloji Derneği Başkanı Gıda Yüksek Mühendisi Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı’nın katkıları ile Eskişehir Valiliği ve Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile “Çocuklarda Sağlıklı Beslenme”, İzmir’de Konak İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile “Gıda Okuryazarlığı ve Sürdürülebilir Beslenme”, İstanbul’da Sancaktepe Belediyesi’nin katkıları ile “Gıda ve Beslenme Okuryazarlığı: Sürdürülebilir Beslenme” eğitim sunumları gerçekleştirilmiştir.